Зараз, під час одного з наймасштабніших культурних заходів України – 10-го Одеського міжнародного кінофестивалю – саме час поговорити про інтелектуальну власність. Ми вже познайомили вас з кінострічками як об’єктами авторського права. А тепер час поглянути на систему захисту інтелектуальної власності у більшому масштабі.
Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) була заснована Організацією Об’єднаних Націй для врегулювання різнманітних конвенцій з охорони інтелектуальної власності. Основна діяльність ВОІВ присвячена розвитку збалансованої і доступної міжнародної системи інтелектуальної власності, яка забезпечує винагороду за творчу діяльність, стимулює інновації і робить внесок в економічний розвиток, враховуючи при цьому інтереси суспільства.
ВОІВ визначає інтелектуальну власність як результат конкретної творчої діяльності людини. Вона охоплює два основні розділи: промислову власність та авторське право. До промислової власності, відповідно до положень ВОІВ, відносять винаходи, корисні моделі, промислові зразки, товарні знаки, колективні знаки, знаки обслуговування, а до авторського права – літературні, музичні, художні, фотографічні, кінематографічні та інші твори.
Основними функціями ВОІВ є:
- сприяння розробці заходів, розрахованих на поліпшення охорони інтелектуальної власності в усьому світі та на гармонізацію національних законодавств у цій галузі;
- виконання адміністративних функцій Паризького союзу, спеціальних спілок, утворених у зв’язку з цим союзом, і Бернського союзу;
- прийняття на себе адміністрування по здійсненню будь-якої іншої міжнародної угоди, покликаної сприяти охороні інтелектуальної власності, або участь в такому адмініструванні;
- сприяння укладенню міжнародних угод, що сприяють охороні інтелектуальної власності;
- пропозиція співпраці державам, що потребують юридично-технічної допомоги у сфері інтелектуальної власності;
- збір і поширення інформації, що належить до охорони інтелектуальної власності, здійснення і заохочення досліджень у цій області і публікація результатів таких досліджень;
- забезпечення діяльності служб, які здійснюють міжнародну охорону інтелектуальної власності, і, у відповідних випадках, здійснення реєстрації в цій області, а також публікації відомостей, що стосуються цієї реєстрації.
Найважливішим напрямком діяльності ВОІВ виступає адміністративне управління спілками, включених до неї. Наразі ВОІВ здійснює його щодо 26 договорів і угод, пов’язаних з охороною промислової власності.
Основними керівними органами організації є Генеральна Асамблея (членами якої є держави-члени ВОІВ, які також є членами Паризького та/або Бернського союзів), Конференція (членами якої є всі держави-члени ВОІВ) та Координаційний комітет. Генеральною Асамблеєю ВОІВ обирається Генеральний директор, який очолює її Міжнародне бюро.
ВОІВ та Україна
Участь України в деяких договорах та угодах ВОІВ (наприклад, Договір про патентну кооперацію, Мадридська угода та Протокол до неї) дає можливість забезпечити правову охорону відповідних результатів інтелектуальної діяльності в іноземних державах шляхом подання однієї заявки замість здійснення цієї процедури для кожної країни окремо.
Для інтенсифікації співпраці з ВОІВ у 2002 р. було укладено Угоду про співробітництво між Кабінетом Міністрів України та Всесвітньою організацією інтелектуальної власності, а також періодично укладаються двосторонні Програми співробітництва. Метою згаданих угоди та програм є здійснення Україною та ВОІВ спільних заходів, спрямованих на:
- розвиток законодавства нашої держави у сфері інтелектуальної власності;
- зміцнення технічної бази національного експертного органу;
- удосконалення практики правозастосування в Україні з метою попередження, виявлення і припинення правопорушень в сфері інтелектуальної власності;
- покращення системи захисту прав на об’єкти інтелектуальної власності в Україні;
- сприяння науковим дослідженням, викладацькій діяльності, навчанню українських фахівців у сфері інтелектуальної власності;
- організації дистанційного навчання на курсах Всесвітньої Академії ВОІВ, обмін навчальними матеріалами, науково-методичною документацією та періодичними виданнями;
- проведення симпозіумів, конференцій, семінарів та інших навчальних програм тощо.
У 2013 р. державами-членами ВОІВ було схвалено консенсусне рішення про надання національному органу України з питань інтелектуальної власності статусів Міжнародного пошукового органу та Органу міжнародної попередньої експертизи.
З метою запровадження в Україні інституту арбітражу та посередництва при розв’язанні суперечок у сфері інтелектуальної власності із залученням ВОІВ у 2018 р. підписано двосторонній Меморандум про взаєморозуміння та альтернативне вирішення спорів у сфері інтелектуальної власності.
ВОІВ виконує велику роботу щодо забезпечення визнання існуючих міжнародних угод в області інтелектуальної власності, їх оновлення і перегляду, а також з розробки нових міжнародних договорів.