fbpx

Судова система в умовах тривалого карантину

Адвокат Полина ГонтарПандемія (Covid-19) стала глобальною світовою проблемою, вона зачепила не лише всі верстви населення, а і втрутилася в процес життєдіяльності підприємств, організацій, установ, закладів усіх сфер.

Не оминув цей процес і судову гілку влади, яка навіть в умовах карантину не може зупинити свою діяльність. Проте й працювати так, як раніше, стало неможливо.

В умовах пандемії суди працюють незалежно від інстанції чи юрисдикції, ставлячи життя та здоров’я людини як найвищу соціальну цінність на перше місце, забезпечують і гарантують людям насамперед право на життя та здоров’я, а також право на захист – тобто право на справедливий суд, адже Основний Закон України визначає, що діяльність судів не може бути припинено навіть в умовах військового чи надзвичайного стану (ст. 64 Конституції).

Саме тому виникла необхідність встановлення відповідного балансу між процесуальним принципом розгляду справи протягом розумного строку й гарантуванням безпеки громадян під час пандемії, а також вироблення уніфікованого підходу до особливостей розгляду справ в умовах пандемії, спричиненої коронавірусом.

26.03.2020 Вища рада правосуддя ухвалила рішення “Про доступ до правосуддя в умовах пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” та рекомендувала судам неухильно дотримуватися приписів постанови Кабінету Міністрів України “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” від 11.03.2020 р. № 211 щодо запровадження карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2; безперервно здійснювати судочинство в невідкладних справах, які визначені процесуальними кодексами та судами (суддями), з дотриманням балансу між правом на безпечне довкілля для суддів, сторін у справах і правом доступу до правосуддя; за можливості проводити судові засідання в режимі реального часу через Інтернет; на час терміну дії карантину організувати гнучкий графік роботи суддів і працівників апаратів судів; обмежити доступ до судових засідань осіб, які не є учасниками проваджень; судові засідання проводити з використанням суддями та сторонами в справах засобів індивідуального захисту; забезпечити працівникам апарату суду можливість виконання посадових обов’язків дистанційно за наявності технічної можливості; довести до відома учасників судових процесів можливість відкладення розгляду справ через карантинні заходи.

Аналогічне рішення ухвалено ВРП спільно з Консультативною місією Європейського Союзу з реформування сектору цивільної безпеки України від 01.04.2021 р. № 763/0/15-21, у якому розроблено уніфіковані рекомендації для всіх судів України щодо безпечної роботи в умовах карантину, доступу до правосуддя, організації робочого процесу та протиепідемічних заходів у приміщеннях і на робочому місці.

Водночас законодавець досить швидко зреагував на такі виклики, як поширення коронавірусу та введення карантину, зокрема, Законом “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)” від 30.03.2020 р. № 540-IX було продовжено всі процесуальні строки в цивільних, господарських та адміністративних справах на строк дії карантину.

До того ж з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) законодавець надає можливість учасникам цивільних, господарських і адміністративних справ брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Надалі оскільки з продовженням усіх процесуальних строків було фактично зупинено розгляд цивільних, господарських і адміністративних справ, Законом “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” від 18.06.2020 р. № 731-IX, п. 3 Прикінцевих положень ЦПК України п. 3 Прикінцевих положень КАС України, а також п. 4 Прикінцевих положень ГПК України було викладено в новій редакції, яка надала суду право за заявою учасника справи чи особи, яка не брала участі в справі, якщо суд вирішив питання про їхні права та інтереси, поновити процесуальні строки, встановлені нормами відповідного Кодексу в разі визнання причини їх пропуску поважними й такими, що зумовлені обмеженнями,
впровадженими через карантин.

Пандемія та карантинні обмеження змусили всіх переглянути свої звичні методи роботи. Потреба обмежити фізичні контакти обумовила вимушену міграцію всіх можливих процесів в онлайн-режим. Як наслідок, у період карантину відбулось активне налагодження роботи Єдиної судової інформаційнотелекомунікаційної системи, яка мала запрацювати ще з березня 2019 року, проте її запуск було відкладено через неготовність усіх модулів і брак коштів на їх розроблення.

26 травня 2021 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційнотелекомунікаційної системи” від 27.04.2021 р. № 1416-IX, який було прийнято Верховною Радою України 27 квітня 2021 року. А вже 5 жовтня цього року розпочали роботу три модулі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, а саме: “Електронний кабінет”, “Електронний суд”, підсистема відеоконференцзв’язку.

ВИСНОВОК:

Отже, незважаючи на такі виклики, як поширення коронавірусу та введення карантину, до яких додається брак фінансування судової системи, суди все ж таки пристосувалися до відправлення правосуддя в умовах пандемії.

2021-11-05T14:21:45+03:00
Call Now Button