fbpx

Що необхідно робити потерпілому для повного відшкодування збитків, понесених внаслідок ДТП?

За 2021 рік в Україні зареєстровано понад 200 тисяч дорожньо-транспортних пригод (далі – ДТП).

Як правило, кожна з таких супроводжується пошкодженням автомобілів.

Чинне українське законодавство передбачає, що збитки, завдані майну, життю та здоров’ю особи покладаються на особу, протиправні дії або поведінка котрої стали причиною нанесення відповідних збитків.

З метою забезпечення такого права, в Україні діє обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСАЦВ) та добровільне КАСКО.

Враховуючи те, що на сьогоднішній день страхові компанії користуються усіма можливими шляхами уникнення відшкодування/компенсування збитків, завданих потерпілому внаслідок ДТП , увесь процес комунікації зі страховою компанією повинен бути юридично обґрунтованим.

В разі настання дорожньо-транспортної пригоди, для отримання страхового відшкодування (регламентної виплати) необхідно:

  1. Не пізніше 3-х робочих днів з дня настання ДТП надати страховику винуватця повідомлення про ДТП (встановлений МТСБУ зразок), відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Це можна зробити, направивши документи поштою на адресу страховика, або безпосередньо в офісі страхової компанії.
  2. Протягом 30 днів з дня подання повідомлення про ДТП подати до страховика заяву про страхове відшкодування (встановлений МТСБУ зразок) та інші документи, передбачені пунктом 35.2. Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі – Закон).

Варто розуміти, що при поданні заяви до страхової компанії, особа, яка приймає заяву, зобов’язана надати консультаційну допомогу, ознайомити з нормативно-правовими документами, порядком обчислення страхових відшкодувань, та актами, на підставі яких було оцінено розмір заподіяної шкоди.

Пунктом 1 статті 34 Закону передбачено, що страховик зобов’язаний протягом 2 робочих днів з дня отримання повідомлення про настання події, що містить ознаки страхового випадку, розпочати її розслідування, у тому числі здійснити запити щодо отримання відомостей, потрібних для своєчасного здійснення страхового відшкодування.

Протягом 10 робочих днів з дня отримання повідомлення про ДТП страховик зобов’язаний направити свого представника (аварійного комісара, оцінювача або експерта) на місце настання страхового випадку та/або до місцезнаходження пошкодженого майна для визначення причин настання страхового випадку та розміру збитків.

В разі якщо представник страховика у встановлений термін не з’явився, потерпілий має право самостійно обрати експерта для визначення розміру шкоди. В такому випадку страховик відшкодовує потерпілому усі витрати, пов’язані з проведенням такої експертизи (дослідження).

Після того як усі необхідні документи подано, а дії  здійснено, страховик приймає вмотивоване рішення про здійснення страхового відшкодування, або відмову у його здійсненні. (Рішення про здійснення страхового відшкодування приймається у зв’язку з визнанням майнових вимог заявника або на підставі рішення суду, якщо такий спір вирішувався в судовому порядку).

Якщо розмір заподіяної шкоди перевищує страхову суму, розмір страхової виплати за таку шкоду обмежується зазначеною страховою сумою.

Страховик зобов’язаний направити заявнику письмове повідомлення про прийняте рішення протягом 3-х робочих днів з дня його прийняття.

У разі прийняття страховою компанією рішення про здійснення страхового відшкодування, виплата здійснюється протягом 15 днів з дня узгодження її розміру з потерпілим, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування.

Акцентую Вашу увагу на те, що незадовільне фінансове становище страхової компанії не є підставою для відмови у страховій виплаті.

Статтею 1194 Цивільного Кодексу України передбачено, що особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов’язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

У разі відмови страховика у здійсненні страхової виплати або неповної її виплати, варто звернутись з цивільним позовом до суду.

2022-02-19T14:28:25+03:00
Call Now Button