fbpx

Про електронну декларацію та наслідки при здійсненні помилок у її заповненні

Досить яскравим та, водночас, суперечливим інструментом механізму боротьби з корупцією в Україні є електронне декларування доходів. Традиційно щороку державні службовці зобов’язані до 1 квітня оприлюднювати інформацію про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Як показує практика, сьогодні механізм електронного декларування доходів ще досить складний та незрозумілий, а тому суб’єкти декларування роблять численні помилки. Це доволі часто тягне за собою необхідність захищати свої права та ділову репутацію, доводячи правоохоронним органам відсутність в своїх діях ознак правопорушення або його події взагалі.

Так, чинним законодавством передбачена кримінальна відповідальність (ст. 366-1 КК України):

  • за декларування недостовірної інформації, тобто подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму понад 480 250 грн., чи умисне неподання суб’єктом декларування зазначеної декларації (караються або штрафом від 42000 до 51000 грн., або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років).

А також адміністративна відповідальність за порушення вимог фінансового контролю (ст. 172-6 КУпАП):

  • за несвоєчасне подання без поважних причин декларації (тягне за собою накладення штрафу від 850 до 1700 грн.);
  • подання в декларації завідомо недостовірних відомостей, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 192 100 до 480 250 грн. (штраф від 17000 до 34000 грн.), тощо.

Питання відповідальності за скоєння вищевказаних правопорушень є вкрай болючим для державних службовців, адже згідно Закону України «Про державну службу» набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення державного службовця до адміністративної відповідальності за корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення, до яких відносяться вищезазначені правопорушення, так само як і набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо державного службовця,є одними з підстав для припинення державної служби у зв’язку із втратою права на державну службу.

Дійсно, слабка поінформованість суб’єктів декларування щодо процедури та особливостей подачі електронних декларацій призвели до великої кількості допущених помилок і, як наслідок, притягнення вказаних осіб до відповідальності, внесення щодо них відомостей до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, а це, в свою чергу, поставило хрест на їхній кар’єрі та майбутньому членів їх сімей, які працювали або мріяли працювати на державній службі.

Проте, складання самого протоколу про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, або внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (порушення кримінальної справи) – це не кінець кар’єри, а лише початок боротьби за своє ім’я та професійний імідж. А її успіх, в першу чергу, залежить від того, наскільки своєчасно ви звернулися до адвоката за захистом своїх прав.

Досвід адвокатів АО «Жованник і партнери» дає підстави стверджувати, що існує безліч способів довести відсутність складу кримінального чи адміністративного правопорушення в діях службовця або відсутність події самого правопорушення ще на стадії досудового розслідування кримінального правопорушення або досудової перевірки факту скоєння адміністративного правопорушення, не доводячи все до складання відносно особи протоколу про адміністративне правопорушення або повідомлення їй про підозру за фактом скоєння певного злочину та подальшого скерування обвинувального акту до суду.

Якщо цей етап пропущено і обвинувальний акт або адміністративний протокол вже направлено до суду, продовжувати відстоювати своє чесне ім’я та захищати ділову репутацію необхідно та цілком можливо, адже існують:

  • механізм повернення обвинувального акту та адміністративного протоколу прокурору на доопрацювання, під час якого, знову ж таки,можна довести відсутність підстав для їх повторного скерування до суду;
  • можливість закриття кримінальної справи в суді в першому ж (підготовчому) судовому засіданні та під час судового розгляду;
  • закриття справи в суді у підготовчому судовому засіданні, у зв’язку з відсутністю події чи складу даного правопорушення, закінченням строків, передбачених КУпАП, на притягнення особи до адміністративної відповідальності;
  • правові механізми доведення в суді невинуватості особи, тощо.

Саме тому, в разі виникнення подібних проблем, радимо одразу звертатися до адвоката, а не намагатися довести свою непричетність самостійно. Чим раніше захистом ваших прав займеться експерт із вищевказаних питань, тим більші ваші шанси зберегти чесне ім’я та займану посаду.

2020-07-21T13:46:05+03:00
Call Now Button