fbpx

Позиції судів щодо притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину

В період карантину, запровадженого Кабінетом Міністрів України з 17 березня 2020 року та продовженого до 24 квітня 2020 року, уряд та парламент дозволили притягати до адміністративної відповідальності громадян та посадових осіб за порушення правил карантину.

Відповідно до ст. 44-3 КУпАП відповідальність настає за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Наявна на сьогоднішній день судова практика з розгляду адміністративних протоколів складених за вчинення адміністративного правопорушення під час карантину, передбаченого ст.44-3КУпАП, свідчить про те, що суди, як правило, відмовляють у притягненні осіб до адміністративної відповідальності, закривають справи або звільняють від відповідальності в зв’язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення.

До основних підстав не притягнення до адміністративної відповідальності можна віднести наступні:

  • відсутність в матеріалах адміністративної справи належних доказів вчинення адміністративного правопорушення (пояснень свідків, відеозаписів, з яких вбачаються протиправні дії та ін.);
  • складання протоколу на особу, яка не є суб’єктом даного адміністративного правопорушення;
  • не вказання в протоколі порушеної норми закону (ст. 44-3 КУпАП є бланкетною);
  • наявність пом`якшуючих обставин, визнання особою своєї вини, не притягнення до адміністративної відповідальності раніше, характер правопорушення та його наслідки.

Крім того, суди зазначають, що в даний момент в Україні встановлено обмеження та призупинено роботу торгових центрів і ринків, за винятком продовольчих секторів і продуктових супермаркетів.

Отже, уряд прямо не передбачив закриття тих чи інших підприємств, установ чи організацій або введення особливого режиму їх функціонування.

Підсумовуючи викладене, якщо ви є суб’єктом господарювання і вирішили продовжувати свою діяльність у період карантину, рекомендуємо певні правила карантинного режиму, дотримання яких допоможе вам довести правомірність своїх дій в суді:

  1. Уникайте скупчення людей в приміщенні магазину, кафе тощо.
  2. Забезпечте працівників засобами індивідуального захисту.
  3. Дотримуйтесь санітарних та протиепідемічних заходів.
  4. Відпускайте товар (продукти харчування) біля дверей, воріт або через спеціальне віконце.
  5. Використовуйте адресну доставку замовлень.

 

Здоров’я вам та вашому бізнесу!

2021-02-10T17:34:55+03:00
Call Now Button