В період карантину, запровадженого Кабінетом Міністрів України з 17 березня 2020 року та продовженого до 24 квітня 2020 року, уряд та парламент дозволили притягати до адміністративної відповідальності громадян та посадових осіб за порушення правил карантину.
Відповідно до ст. 44-3 КУпАП відповідальність настає за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Наявна на сьогоднішній день судова практика з розгляду адміністративних протоколів складених за вчинення адміністративного правопорушення під час карантину, передбаченого ст.44-3КУпАП, свідчить про те, що суди, як правило, відмовляють у притягненні осіб до адміністративної відповідальності, закривають справи або звільняють від відповідальності в зв’язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення.
До основних підстав не притягнення до адміністративної відповідальності можна віднести наступні:
- відсутність в матеріалах адміністративної справи належних доказів вчинення адміністративного правопорушення (пояснень свідків, відеозаписів, з яких вбачаються протиправні дії та ін.);
- складання протоколу на особу, яка не є суб’єктом даного адміністративного правопорушення;
- не вказання в протоколі порушеної норми закону (ст. 44-3 КУпАП є бланкетною);
- наявність пом`якшуючих обставин, визнання особою своєї вини, не притягнення до адміністративної відповідальності раніше, характер правопорушення та його наслідки.
Крім того, суди зазначають, що в даний момент в Україні встановлено обмеження та призупинено роботу торгових центрів і ринків, за винятком продовольчих секторів і продуктових супермаркетів.
Отже, уряд прямо не передбачив закриття тих чи інших підприємств, установ чи організацій або введення особливого режиму їх функціонування.
Підсумовуючи викладене, якщо ви є суб’єктом господарювання і вирішили продовжувати свою діяльність у період карантину, рекомендуємо певні правила карантинного режиму, дотримання яких допоможе вам довести правомірність своїх дій в суді:
- Уникайте скупчення людей в приміщенні магазину, кафе тощо.
- Забезпечте працівників засобами індивідуального захисту.
- Дотримуйтесь санітарних та протиепідемічних заходів.
- Відпускайте товар (продукти харчування) біля дверей, воріт або через спеціальне віконце.
- Використовуйте адресну доставку замовлень.
Здоров’я вам та вашому бізнесу!