fbpx

Податкова амністія

Адвокат Гайк ОганянПрезидент України подав на розгляд проекти законів щодо «податкової амністії» або одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб.

Якщо говорити простими словами, податкова амністія – це одноразова можливість для фізичних осіб оприлюднити усі свої незадекларовані доходи та статки, уникнувши при цьому кримінального покарання за несплату податків.

У законопроекті пропонується подати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію та сплатити збір, якщо активи фізичної особи були одержані (набуті) через доходи, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування. І такі обставини мали місце до 1 січня 2021 року.

Ініціативою президента пропонується визначати збір з одноразового спеціального добровільного декларування за такими ставками:

  • 5% щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках у банках України;
  • 9% щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках фінансових установ за кордоном і, відповідно, з корпоративних прав, зареєстрованих за кордоном;
  • 2,5% щодо номінальної вартості державних облігацій з терміном обігу понад 365 днів без права дострокового погашення, придбаних у період дії добровільної одноразової декларації, тобто з 1 січня 2021 року по 20 червня 2022 року.

У свою чергу, держава гарантуватиме, що учасники цього процесу будуть звільнені від відповідальності за порушення податкового та валютного законодавства, а також обов’язку сплатити нараховані податки і збори.

Звертаємо увагу, що у відповідності з законопроектами не потребують декларування та вважається, що податки у повній мірі були сплачені фізичними особами з наступних активів:

  • активи, вартістю до 400 тис. грн., окрім тих, про які йдеться нижче,
  • нерухомість чи майнові права на неї (квартира площею до 120 кв. м.; житловий будинок площею до 240 кв. м. чи незавершене будівництво, за умови права власності на земельну ділянку на момент закінчення строку декларування);
  • нежитлова нерухомість (в тому числі незавершена) некомерційного призначення до 60 кв. м.;
  • земельні ділянки у межах нормативів безоплатної приватизації;
  • один транспортний засіб, що є в реєстрі ТЗ (за деякими виключеннями).

Плюси податкової амністії: можливість вільно розпоряджатися своїми коштами за допомогою банківської системи (у зв’язку із проведенням фінансового моніторингу банк обов’язково запитає про походження грошей і ось без належних документів про легальність доходів — щорічної декларації або одноразового добровільного декларування — буде важко відповідати на подібні питання).

Мінуси податкової амністії: платник податків добровільно визнає свою вину у порушенні податкового законодавства в минулому, хоча і не несе відповідальність за це за законом про податкову амністію. Крім того, з високою долею вірогідності контролюючий орган зробить для себе «замітку» та приділятиме вам у майбутньому більше уваги.

2021-06-25T09:16:10+03:00
Call Now Button