fbpx

Підроблення СOVID-сертифікатів: причини, види та відповідальність

Через нещодавнє посилення карантинних обмежень, в Україні збільшується кількість правопорушень, пов’язаних із підробленням документів щодо COVID-19, зокрема СOVID-сертифікатів, оскільки вони тепер необхідні як на території України, так і для виїзду за кордон.

Про це говорять профільні експерти, сімейні лікарі й українські медіа, а також статистичні дані від правоохоронних органів.

У чому ж причина такої “популярності”, як громадяни отримують підроблені документи та яка відповідальність загрожує правопорушникам у разі їх викриття? З’ясуймо.

Основна причина полягає в тому, що значна частина українців не вакцинується та не бажає в майбутньому це робити. Цей факт підтверджують як лікарі, так і результати соціологічних опитувань.

Так, одне з опитувань, проведене фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно із Центром політичної соціології, засвідчило, що 56 % українців не мають наміру
робити щеплення від коронавірусу.

Водночас лікарі й експерти у сфері медицини зазначають, що рішення громадян отримати підроблений сертифікат і не вакцинуватися є небезпечним як для них самих, так і для оточення.

Досить показовим є випадок з ізраїльтянами, які повернулися з України формально здоровими, хворіючи на коронавірус, оскільки купили в Україні підроблені результати ПЛР-тестів.

Крім того, зростає і рівень недовіри до СOVID-сертифікатів, виданих в Україні, оскільки кількість підробок збільшується щодня. Через це й у світі посилюватиметься підозрілість щодо їх достовірності. Якщо ситуація й надалі розвиватиметься такими ж темпами, можливість безвізового в’їзду українців може зникнути на досить тривалий час.

Далі доцільним вбачається розглянути те, як саме відбувається таке явище, як підроблення СOVIDсертифікатів.

Найпоширенішими є два способи. У першому випадку рекламування послуг із продажу підроблених документів здійснюють за допомогою інтернет-сайтів і месенджерів. Переважно безпосереднє виготовлення підроблених документів відбувається у приватних клініках, керівництво і працівники яких через посередників і розповсюджують підроблені COVID-сертифікати. Правопорушники пропонують як міжнародні сертифікати із занесенням у базу даних Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ), так і без внесення даних до ЕСОЗ.

Другою формою протиправної діяльності є взаємодія з окремими медичними працівниками безпосередньо або через третіх осіб. У такому разі послуги з видачі підроблених документів зазвичай дешевші, ніж у попередній ситуації.

Крім того, непоодинокими є випадки, коли лікарі, які проводять вакцинацію, просто виливають вакцину, але вносять до системи її дані та дані пацієнта як про вакцинованого.

За даними МОЗ, підроблювачі документів беруть за це від 1500 до 6000 грн – залежно від того, чи буде відображено неправдиві дані про вакцинацію у сервісі “Дія”.

Яка ж відповідальність загрожує особам, що підробляють і що використовують підроблені СOVID-сертифікати?

Проаналізувавши вироки судів, можна дійти таких висновків щодо притягнення зазначених вище осіб до кримінальної відповідальності.

Так, осіб, які придбали підроблений СOVID-сертифікат, притягають до кримінальної відповідальності за:

  • повідомлення інформації про свої прізвище, ім’я та по батькові третій особі, яка виготовляє підроблений СOVID-сертифікат, з кваліфікацією як пособництво в підробленні офіційного документа (ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358 КК України);
  • використання підробленого СOVID-сертифіката з кваліфікацією як використання завідомо підробленого документа (ч. 4 ст. 358 КК України).

За вказані правопорушення здебільшого на осіб накладають штраф у розмірі 1700 грн – по 850 грн за кожне правопорушення, проте є випадки накладення штрафу у розмірі 8500 грн.

Водночас осіб, які безпосередньо вчиняють дії щодо виготовлення COVID-сертифікатів, притягають до кримінальної відповідальності за:

  • підроблення офіційного документа (ч. 1 ст. 358 КК України);
  • якщо вказані дії було вчинено неодноразово або у змові з іншими особами – за підроблення офіційного документа, вчинене повторно / групою осіб (ч. 3 ст. 358 КК України).

Найжорсткішим покаранням, призначеним у цій категорії справ, було позбавлення волі на строк три роки, проте навіть у цьому випадку особу було звільнено від відбування покарання з випробуванням.

Крім того, 22 вересня Кабінет Міністрів України підтримав законопроєкт про встановлення кримінальної відповідальності за продаж і використання підроблених COVID-сертифікатів.

Так, Кримінальний кодекс України пропонують доповнити ст. 321 3 , яка передбачатиме покарання за:

  • використання підроблених документів, що підтверджують наявність профілактичних щеплень, – у вигляді штрафу в розмірі від 17 до 34 тис. грн або обмеження волі до двох років;
  • за внесення неправдивих відомостей до медичної документації про щеплення для медичних працівників – у вигляді штрафу в розмірі від 34 до 68 тис. грн або обмеження волі до двох років із позбавленням права обіймати певні посади;
  • за виготовлення фальшивих документів про вакцинацію – у вигляді штрафу в розмірі від 85 до 170 тис. грн або позбавлення волі до 3 років.

Вказаними змінами буде встановлено жорсткіші покарання за продаж і використання підроблених COVID-сертифікатів, ніж ті, до яких правопорушників засуджують нині.

ВИСНОВОК:

Підсумовуючи, слід сказати про те, що сьогодні підроблення COVID-сертифікатів стає дедалі поширенішим явищем. Як наслідок, щораз більше осіб притягують до кримінальної відповідальності за виготовлення підроблених сертифікатів і їх використання за ст. 358 КК України. Основною небезпекою в цьому разі є те, що правопорушники, крім загрози власному життю та здоров’ю, створюють загрозу життю і здоров’ю оточення. Не можна забувати й про те, що видача та використання підроблених COVID-сертифікатів знижують рівень довіри до України як держави на світовій арені.

Керуючись викладеним, закликаємо всіх піклуватися як про своє здоров’я, так і про здоров’я оточення та не порушувати чинне законодавство.

2021-11-05T16:15:15+03:00
Call Now Button