fbpx

Карантин по-новому. Сертифікати й QR-код

Сертифікатів про вакцинацію від COVID-19 в Україні побільшало.

Завдяки спільній роботі Мінцифри, МОЗ, МЗС, НСЗУ та ДПСУ в Україні нещодавно успішно почали працювати “COVID-сертифікати”.

Українські COVID-сертифікати розробило Мінцифри та ДП “Дія” з урахуванням вимог Єврокомісії – EU Digital COVID Certificate та ВООЗ – Smart Vaccination Certificate.

Українська розробка цифрового COVID-сертифіката успішно пройшла всі тестування, її високо оцінили міжнародні партнери.

Європейська комісія 19 серпня ухвалила й опублікувала рішення про взаємне визнання цифрових COVID-сертифікатів між Україною та Європейським Союзом.

COVID-сертифікат – це цифровий документ із зашифрованою в QR-коді інформацією про вакцинування особи. За допомогою цього електронного документа підтверджують статус
вакцинованої особи. Цифровий сертифікат генерується в застосунку “Дія” протягом декількох хвилин.

У застосунку “Дія” доступні 3 типи COVID-сертифікатів:

  • міжнародний COVID-сертифікат. Визнаний офіційним у Європейському Союзі, з ним українці можуть вільно подорожувати до щонайменше 43 країн. Деякі з них мають свої правила та строки дії, а тому радимо перед подорожжю заздалегідь перевіряти інформацію про дію сертифікатів на сайті Міністерства закордонних справ України. Сертифікат генерується в застосунку “Дія” після проходження повного курсу вакцинації. Строк його дії – 365 днів;
  • COVID-сертифікат після негативного ПЛР-тесту. Сертифікат генерується в застосунку “Дія” після ПЛР-тесту. Строк його дії – 72 години;
  • внутрішні СOVID-сертифікати (“жовтий” і “зелений”). Їх планують активно використовувати всередині країни в разі запровадження чергового локдауну або інших протиепідеміологічних обмежень. “Жовтий” містить інформацію про перше щеплення особи, строк його дії – 120 днів. “Зелений” містить інформацію про перше та друге щеплення, отже, генерується після повного курсу вакцинації, строк його дії – 365 днів.

Для зручності команда ДП “Дія” реалізувала можливість самостійно генерувати, зберігати такі сертифікати на смартфоні та роздруковувати їх. Паперовий варіант документа в Україні вважають абсолютно офіційним. Так, сертифікат можна самостійно роздрукувати із системи “Дія” або ж отримати у свого сімейного лікаря. Більшою мірою таку функціональність розроблено для тих, хто не має ID-карток або біометричних закордонних паспортів, або “Дія.Підпису”.

Електронні та паперові сертифікати майже не мають відмінностей.

Так, в електронному COVID-сертифікаті зазначають ім’я та прізвище власника, його дату народження, інформацію щодо вакцинації та, власне, унікальний номер цифрового документа, а також строк його дії.

У паперовому COVID-сертифікаті, крім указаної вище інформації, зазначають ім’я та прізвище особи латинськими літерами, а також інформацію щодо перенесеної хвороби або зданого ПЛР-тесту, країни та медичного закладу, який видав документ.

Отже, для вільних подорожей українцям необхідно мати із собою цифровий COVID-сертифікат у застосунку “Дія”, або його роздруківку, або збережений файл про вакцинування на смартфоні чи іншому девайсі.

Як згенерувати COVID-сертифікат у застосунку “Дія”?

Для того щоб отримати сертифікат, його потрібно згенерувати в застосунку.

COVID-сертифікат на підтвердження проходження особою курсу вакцинації генерується протягом декількох хвилин. Перед початком розробники рекомендують оновити застосунок “Дія” в AppStore (Apple) та Google Play (Android).

Після оновлення й авторизації в застосунку “Дія” в головному меню потрібно обрати розділ “Послуги”. Далі вибрати пункт “COVID-сертифікати” та натиснути на “Отримати сертифікат”.

Після цього, за допомогою “Дія.Підпису”, необхідно надати згоду на отримання даних з Електронної системи охорони здоров’я до застосунку “Дія”.

Інформація про вакцинацію особи в системі з’явиться автоматично. Через деякий час на головному екрані застосунку “Дія” поряд з іншими цифровими документами особи буде й COVID-сертифікат.

Розробники стверджують, що підробити вказані документи апріорі неможливо, оскільки COVIDсертифікати в застосунку “Дія” захищені електронними підписами власників. Доступ до COVIDсертифіката надають лише власнику.

Як повідомляє пресслужба Міністерства внутрішніх справ, уже найближчим часом поліція матиме змогу перевіряти сертифікати про вакцинацію від коронавірусу за QR-кодом.
“Нацполіція спільно з Мінцифрою розробили та розпочали інтеграцію відповідного програмного забезпечення на планшети поліцейських, щоб вони могли швидко та безперебійно перевірити сертифікат з “Дії” або сканувати паперовий його варіант. Приблизно так, як працює зараз перевірка водійських посвідчень. За декілька днів цей процес повністю налагодиться”, – заявив голова Нацполіції Ігор Клименко.

Також він зауважив, що в разі запровадження в Україні повного локдауну обмежень для вакцинованих осіб буде менше.

“Щоб скористатися цими перевагами, необхідно мати при собі внутрішній сертифікат вакцинації. Він має містити QR-код, щоб правоохоронці могли перевірити дійсність такого
документа”, – повідомив Ігор Клименко.

Поки внутрішньодержавне використання COVID-сертифіката в Україні лише анонсують, у деяких країнах Європи це вже успішно працює.

На сьогодні компетентними органами, які мають право перевіряти чинність таких сертифікатів в Україні, є Нацполіція та Держпродспоживслужба.

2021-11-05T15:21:03+03:00
Call Now Button