fbpx

Дивіденди у юросіб єдинників 2020

З наближенням кінця року все частіше від сільгоспвиробників, які перебувають на четвертій групі єдиного податку, надходять питання щодо оподаткування дивідендів, порядку їх нарахування та виплати.

Дивіденди можуть бути нараховані та виплачені за наявності двох обов’язкових умов:

  1. Отримання за даними бух. обліку чистого прибутку(п. 4 П(С)БО 15).
  2. Ухвалення власниками (учасниками, членами) відповідного рішення (протоколу).


При цьому, дивіденди можна виплачувати як з чистого прибутку поточного звітного періоду, так і з чистого прибутку минулих років, що залишився нерозподіленим.

В разі виплати дивідендів за кілька років обов’язково зафіксуйте у рішенні розподіл прибутку за кожним роком окремо.

Щодо оподаткування, то незважаючи за який рік ви виплачуєте дивіденди, їх оподаткування проводиться за правилами, які діють на момент їх нарахування (пп. 170.5.4 Податкового кодексу України).

Нагадаю, що починаючи з 01.01.2018 р. для платників єдиного податку третьої та четвертої груп скасовано зобов’язання з нарахування та сплати авансового внеску в разі виплати дивідендів. Такий обов’язок залишився лише для платників податку на прибуток.

За таких умов, в емітента корпоративних прав – платника єдиного податку жодних податкових наслідків не виникає, за виключенням виплати дивідендів на користь нерезидента (пп.141.4.1 ПКУ).

В разі нарахування дивідендів на користь фізичних осіб, у т.ч. фіз.особам – підприємцям і фізособам нерезидентам, на такого платника покладаються функції податкового агента щодо утримання та сплати в бюджет податку на доходи фізичних осіб в розмірі 9% від суми дивідендів та військового збору в розмірі 1.5% від суми дивідендів.

Сплата податків до бюджету відбувається одночасно з виплатою дивідендів, яка може бути проведена як в готівковій, так і безготівковій формі. У результаті учасники-фізособи отримають не всю суму нарахованих дивідендів, а за мінусом ПДФО та військового збору.

Якщо ваш учасник- юр. особа, то він сам має подбати про оподаткування свого доходу у вигляді дивідендів та сплату відповідного податку в бюджет, який залежить від системи оподаткування на якій він перебуває.

Окрім того, звертаю увагу бухгалтерів, що виплачувати «натуральні» дивіденди єдинникам – емітентам забороняють приписи п.291.6 ПКУ.

Отже, для легального отримання свого прибутку фізичній особі учаснику єдинника необхідно сплатити в бюджет 10,5%, що в порівнянні зі світовими ставками є цілком прийнятним розміром.

Тому, у зв’язку з запровадженням в Україні жорсткого фінансового моніторингу, наполегливо рекомендую власникам виплачувати собі легальні оподатковані дивіденди та не мати жодних питань при значних витратах.

 

Статтю підготував партнер та адвокат АО “Жованник і партнери” Ігор Кізима

2021-01-26T14:36:10+03:00
Call Now Button